(La Porte County, IN) - Election officials in La Porte County completed the count of ballots on Wednesday evening. Below are the "Unofficial" Results with all 92 Precincts reporting, including nearly 7,000 Mail-In Ballots. Please note, the results below are votes tabulated from La Porte County ONLY. Tune into 96.7 The Eagle and HometownNewsNow.com tomorrow morning for full coverage of the results with Stan Maddux.
President and VP of the U.S.
45.32% (D) Biden Harris (22,419)
52.54% (R) Trump Pence (25,991)
1.96% (L) Jorgensen Cohen (968)
Governor and Lt Governor
(18,126) 37.29% (D) Myers Lawson
(26,123) 53.75% (R) Holcomb Crouch
(4,356) 8.96% (L) Rainwater II Henry
Attorney General
(22,155) 46.89% (D) Jonathan Weinzapfel
(25,090) 53.11% (R) Todd Rokita
U.S. Rep District 1
(12,633) 51.68% (D) Frank J. Mrvan
(10,680) 43.69% (R) Mark Leyva
(1,125) 4.60% (L) Michael Strauss
U.S. Rep District 2
(9,478) 40.00% (D) Patricia (Pat) Hackett
(14,202) 59.94% (R) Jackie Walorski
State Senator District 5
(649) 28.62% (D) Luke Bohm
(1,619) 71.38% (R) Ed Charbonneau
State Senator District 8
(12,602) 41.28% (D) Gary Davis
(17,924) 58.72% (R) Mike Bohacek
State Rep District 8
(1,325) 41.76% (D) Ryan M. Dvorak
(1,848) 58.24% (R) Timothy Jaycox
State Rep District 9
(12,608) 58.97% (D) Patricia A. (Pat) Boy
( 8,773) 41.03% (R) Dion Bergeron
State Rep District 20
(7,878) 33.38% (D) Tim Gust
(15,723) 66.62% (R) Jim Pressel
Superior Court No. 1
23,395 48.85% (D) Michael S. Bergerson
24,498 51.15% (R) Jaime Oss
Superior Court No. 2
(30,284) 100.00% (D) Richard Robert Stalbrink, Jr.
Judge of the Superior Court No. 3
(32,461) 100.00% (R) Jeffrey L. Thorne
Judge of the Superior Court No. 4
(29,517) 100.00% (D) Greta S. Friedman
Circuit Court Clerk
(22,966) 47.92% (D) Kathleen A. Chroback
(24,956) 52.08% (R) Heather Stevens
County Auditor
(23,782) 49.79% (D) Lynne F. Spevak
(23,981) 50.21% (R) Timothy J. Stabosz
County Recorder
(23,625) 49.73% (D) Lois Sosinski
(23,878) 50.27% (R) Elzbieta (Ela) Bilderback
County Treasurer
(24,278) 51.11% (D) Joie Winski
(23,222) 48.89% (R) John Matwyshyn
County Coroner
(20,565) 43.19% (D) Mark P. Baker
(27,053) 56.81% (R) Lynn Swanson
County Surveyor
(30,846) 100.00% (D) Anthony (Tony) Charles Hendricks
Co Commissioner District 2
(28,333) 74.31% (R) Rich Mrozinski
(9,794) 25.69% (L) Jeremy Smith
Co Commissioner District 3
(23,173) 48.65% (D) Vidya Kora
(24,460) 51.35% (R) Joe Haney
County Council At Large (Vote for 3)
(15,684) 14.36% (DEM) Matthew Bernacchi
(19,492) 17.85% (DEM) Mike Mollenhauer
(17,487) 16.01% (DEM) Jeff Santana
(20,750) 19.00% (REP) Earl (Coach) Cunningham
(18,114) 16.59% (REP) Connie Gramarossa
(17,669) 16.18% (REP) Brett H. Kessler
La Porte Community School Board At Large (Vote for 3)
(8,771) 22.64% (NP) James R. (Jim) Arnold
(4,263) 11.00% (NP) Brett Binversie
(4,878) 12.59% (NP) Kyleen Fuller
(4,902) 12.65% (NP) Marie E. Gilliland
(2,492) 6.43% (NP) Robert M. O'Donnell, II
(6,183) 15.96% (NP) Rhonda Spence
(3,213) 8.29% (NP) Sarah Stef
(4,035) 10.42% (NP) Karla Vincent
New Prairie United SB District 1
(3,378) 100.00% (NP) Dale Groves
New Prairie United SB District 3
(3,248) 100.00% (NP) Phillip J. King
New Prairie United SB At-Large
(1,429) 37.37% (NP) Marc A. Gumm
(528) 13.81% (NP) Sheldon B. Scott
(1,867) 48.82% (NP) Jill Smith
South Central SB Hanna Twp
(1,296) 100.00% (NP) Allen L. Stevens
South Central SB Noble Twp
(1,291) 100.00% (NP) Geraldine (Gerrie) Grott
South Central SB At-Lg
(1,348) 100.00% (NP) Jacob L. Wade
Clerk Treasurer Pottawattomie Park
(102) 100.00% (D) Susan Tochell
Town Council Pottawattomie Park
(107) 100.00% (R) Vincent Miller
John Glenn SB Johnson Twp
(74) 100.00% (NP) Ryan Knowlton
John Glenn SB Liberty Twp
(56) 100.00% (NP) Christian Lee Mattix
John Glenn SB Lincoln Twp
(67) 100.00% (NP) Robert A. Borlik
John Glenn SB Polk Twp
(70) 100.00% (NP) Jared Egger
MSD of New Durham Twp (Vote for 2)
(1,603) 100.00% (NP) Karen N. Jedrysek
Michigan City SB Civil City
(12,152) 100.00% (NP) Marty Corley
Michigan City SB Michigan/Springfield
(10,920) 100.00% (NP) Deborah L. Chubb
Tri-Township SB District 1
(721) 56.68% (NP) Chad James Howell
(551) 43.32% (NP) Amy L. Welkie
Tri-Township SB District 2
(550) 47.09% (NP) James L. Dehaven
(618) 52.91% (NP) Aaron E. Rust
IN Supreme Court-Goff
(25,611) 71.25% Yes
(10,332) 28.75% No
Court of Appeals Dist 5-Brown
(26,170) 73.83% Yes
(9,274) 26.17% No
Court of Appeals Dist 4-May
(26,604) 75.47% Yes
(8,647) 24.53% No
Court of Appeals Dist 5-Robb
(26,470) 74.59% Yes
(9,016) 25.41% No
Court of Appeals Dist 3-Tavitas
(26,409) 74.49% Yes
(9,046) 25.51% No